Kojit ještě?

Kdy přestat kojit?

Dnešní článek bych chtěla věnovat otázce: Jak to vypadá, když se člověk rozhoduje ne na základě svých zranění, ale na základě dostatku a lásky?

Možná zní zvláštně tato otázka, pokud jí čtete poprvé. Potkávám ženy, které jsou velmi ovlivněné fb skupinami a podpůrnými skupinami. Chtěla bych znovu zopakovat, že osobně nic proti kojení nemám. Ani proti tomu, když žena chce přestat kojit. A může k tomu mít různé důvody.

Chci podpořit individuální cestu naplňovanou radostí a láskou, ze které jsou naše rozhodnutí nejkrásnější.

Dejme příklad. Žena s dvouletým dítětem cítí vnitřní impulz, že už je čas přestat kojit. Nebo jí není dobře, cítí se slabá unavená, vyčerpaná, předrážděná. Nebo chce svůj prostor. Cítí, že už si nechce hlídat jídelníček. Možná se chce konečně vyspat. Apod.

Těch pohnutek může být opravdu hodně. Můžou zde být i zdravotní.

Na všechny tyto pohnutky může být argument, že to kojením není, že děláte někde chybu a že to musíte vydržet do samoodstavu.

Možná to budete sdílet v nějaké fb skupině, možná s rodinou, možná s kamarádkou. A uslyšíte věty typu: „ Ty jsi blázen, ty ještě ve dvou letech kojíš?“ Nebo opak: “No to v žádném případě nesmíš ukončit.“

A kolikrát uslyšíte: „ Udělej to tak, jak to cítíš a jak ti to vyhovuje?“

Zeptaly jste se těch, co vám radí, jaký vztah se sebou, se svým mužem a dětmi mají? A jaké nesnáze při kojení, nebo při ukončování kojení měly? Ono je to skoro jedno. Protože každý příběh je jedinečný.

K těm vnějším konfliktům, kdy má každý jiný názor, se přidá i vnitřní konflikt. Hlava začne vymýšlet spekulace typu: „ A co když to je naposled, už to nikdy nezažiju. Všechny ostatní „nošenky“ to zvládly déle. Ale když budu ještě kojit, rodina mě odsoudí….“ Otevřou se dveře strachům ze špatného rozhodnutí.

Možná nechceš být stejná jako máma, která to s vámi neuměla, nebo nechceš ztratit kontakt s podpůrnou skupinou. Možná prostě jsi zaháčkovaná v názorech ostatních a ve starých zraněních svého vlastního dětství. Možná máš pocit, že jsi nic nedokázala, nebo že tvůj názor za nic nestojí. Nechceš ublížit svému dítěti…A možná máš vše vyřešené a čteš tento článek pro inspiraci.

Ženy,  potřebují udělat krok dál v rozhodnutí, zdali kojit, nebo nekojit, si můžou odpovědět na některé z těchto otázek:

 • Pro koho to děláš- pro dítě, sebe, okolí…?
 • Co to přináší tobě
 • Co to přináší dítěti
 • Co se stane nejlepšího, když přestaneš kojit
 • Co se stane nejhoršího, když přestaneš kojit
 • Co se stane, když budeš dál kojit- nejlepšího i nejhoršího
 • Jak se budeš cítit za pár měsíců, když postupně přestaneš
 • Jak se budeš cítit za pár měsíců, když nepřestaneš kojit.
 • Čeho se nejvíce bojíš, když uděláš rozhodnutí podle sebe, podle svého nitra
 • Jaký máš vztah s mužem
 • Jaký máš vztah s dítětem
 • Kdo nejvíce ovlivňuje tvé názory
 • Kde spí vaše dítě
 • Vzpomeneš si v minulosti, kdy jsi udělala nějaké rozhodnutí a to mělo skvělý výsledek. Čím jsi se rozhodovala- Hlavou? Vnitřním impulsem? Srdcem? Nitrem? Logikou? Radou? Kombinací?
 • Správná rozhodnutí děláš: V presu? Potřebuješ čas? Potřebuješ vnější pomoc?

Každá žena to má jinak. Opravdu. Někomu funguje naslouchat srdcem a někomu logika, někdo si tvoří svůj život a někomu funguje přijímání. Někdo má pocity těla, někdo jasnou myšlenku. Někdo potřebuje kombinace všeho. A někdo potřebuje nepřemýšlet a rovnou jednat. Všechny typy jsou správné a nedají se paušalizovat.

A někdy nefunguje nic. Brzdí nás strach, špatná zkušenost, tlak zvenku, naše vlastní zranění z dětství.

 

Zvu tě do krátkého cvičení.

Zvu tě udělat jinou zkušenost. Nebudu říkat, co je správné. Ale ráda bych, aby sis dovolila zažít plnost, hojnost a otevřenost vůči různým variantám rozhodnutí.

Zavři si oči, představ si, jak by ses cítila, kdyby tě tvým životem od prvního nadechnutí provázeli úžasní rodiče. Takoví, co by vždy při tobě stáli, dostatečně by tě chránili a milovali by tě takovou, jaká doopravdy jsi.

Nemusela bys jim dokazovat svojí lásku a nemusela by sis vynucovat jejich pozornost. Milují tě a přijímají, taková jaká jsi. Jsi milovaná a svobodná. Víš, že tvůj táta a máma jsou rodiče, ne děti, víš, že je na ně spoleh. Cítíš, jak tě ve správný čas pouštějí do světa.

Dovol si vyživit se touto bezpodmínečnou láskou, touto svobodou. Zhluboka dýchej. Nadechuj tento pocit do každé buňky svého těla. Nadechni a řekni: „Ano přijímám tento zdroj Bezpodmínečné lásky. Zdroj této hojnosti a síly. Jsem v pořádku taková, jaká jsem“.

Představ si plnou podporu. Představ si úžasné množství lásky. Dovol si cítit obrovské množství možností.

Jaké je rozhodnout se v dostatku lásky, plnosti, hojnosti?

Svět není černobílý. Není buď anebo. Je čas na rozhodnutí a je možnost nechat své rozhodnutí uzrát. Možná budeš potřebovat na chvíli někam odjet. Do bezpečí a volnosti. Možná ti přijde nějaký nápad, jak situaci řešit. Možná ti přijde do cesty člověk, který ti přinese odpověď.

A víš co je skvělé? Nemůže se stát nic horšího/lepšího, než to, že zůstaneš skvělou mámou. Tou nejlepší pro své dítě. Jen skvělá máma uvažuje nad tím, co dělá.

Ze zkušenosti můžu říct, že funguje: rozhodnout. Jakkoliv, ale rozhodnout se. Měj se ráda, ať už je tvé rozhodnutí jakékoliv. Důvěřuj své moudrosti.

Řeknu ti poslední tajemství toho, proč se nerozhodovat na základě cizích doporučení, pokud to cítíš jinak, ale podle sebe. Proč je důležité myslet na sebe, svého muže a své dítě.

Ten, kdo večer bude s tebou uléhat do postele, ten kdo tě bude hladit, ten kdo tě bude podporovat, s kým budeš trávit čas, ten s kým budeš objevovat intimitu… Není tvá laktační poradkyně, kamarádka, máma, fb, učitelka…

Ten, kdo každý večer uléhá s tebou do postele a ráno se dívá do tvých očí v zrcadle, jsi jen ty sama. Ten, kdo dovoluje tobě prožívat intimitu a rozkoš, jsi ty sama.

Ten, kdo tě v tom může podpořit je tvůj muž. A vaše dítě ucítí to štěstí a radost.

Stáhni si eBook pokud chceš podpořit své partnerství nebo manželství smyslností.

Pokud chceš sledovat mé články připoj se na FP.

Kam se ztrácí touha po intimitě?

Pavla Skálová
Jsem terapeutka energetickým čtením. Lektorka kurzů pro podporu energie člověka a vztahu. Mým největším darem je číst energii, co a proč se v člověku děje. Rozklíčováním podvědomých nastavení spojuji lidi s jejich zdrojem štěstí a spokojenosti. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Ebook Smyslné večery

  Oživte rodinný život chvílemi smyslnosti. Zkuste s dětmi objevit svět pěti smyslů. Spojte rodinu se zábavou, prožitkem, intuicí a intenzitou. Dejte erotice nový vítr.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky