Když se dívka/žena cítí stará, aneb přejímání rolí…

V tomto článku najdete část mého příběhu, jak jsem pochopila ve dvaceti, proč se cítím na sedmdesát, příběh mladé ženy, která na terapii pochopila jak jí výměna rolí udělala starou a cvičení na osvobození pocitů, které nás dělají vnitřně starými.

Přišla ke mně na terapii mladá žena, které jsem nebyla schopná odhadnout věk. Vypadala velmi mlaďounce a zároveň jakoby nesla tíhu staré ženy…Celý proces byl velmi zajímavý.

Vzpomínám si sama na sebe, když mi bylo dvacet a dělala jsem svoji první hodinovou aktivní meditaci. Měli jsme zběsile dýchat, pak jít do vyjádření pocitů, skákat, být v tichu a tančit.  Kromě toho, že mi to přišlo naprosto praštěný, tak jsem nemohla vůbec tuhle meditaci dotáhnout do konce. Dívala jsem se na starší lidi, jak snadno skákali, tančili a já se cítila na pětasedmdesát. Má vnitřní kontrola nechtěla pustit vůbec nic.

Překonala jsem se a na doporučení jsem tuto dynamickou meditaci od Osha dělala 21 dní. Bylo to naprosto osvobozující. Každý den mi to přinášelo nové a nové uvědomění. Každý den jsem se potkávala se svými strachy a s pocity, že nemůžu projevit své pocity ani sama sebe. Taky jsem se potkala se svým syndromem „matky Terezy“. Zachránit všechny a táhnout tíhu světa.

Stačilo pouštět kontrolu nad lidmi, světem sebou a nořit se do kouzla dechu, emocí, pohybu, energie. Jakoby ta sedmdesátiletá žena ve mně mizela, energie ve mně začala proudit a dech se osvobodil. Vyházela jsem ze sebe spoustu těžkých emocí a vzpomínek. Bylo to naprosto jiné než sedět a meditovat, prát se svými myšlenkami a emocemi. Dovolit svému dechu, aby byl svobodný, dovolit svým emocím aby byli svobodné a dovolit energii, aby mě nesla, při skákání bylo a je fantastické. Fáze ticha, která následuje je vyživující, milující, plná energie.

Mnohokrát jsem od žen při terapiích slyšela: „Ale já nemůžu projevit to, co cítím. Když už to projevím, tak na svého rodiče vybalím dost hnusný věci.“

Já osobně si myslím, že když člověk svojí nesvobodou střádá vše nevyřčené, vše smutné, že by neměl vybalit na své blízké tu nejhustější podobu emocí v momentě, kdy už toho má dost. Samozřejmě může, ale nemusí. Může to nejdřív vyjádřit a pak bez toho balíku hnusu vyjádřit to, co potřebuji.

Jednoduché cvičení na uvolnění emocí

Existuje způsob, jak to vyventilovat. Zavřete si oči a prociťte větu: „Dávám svým pocitům svobodu. Co doopravdy cítím, co mě štve, v čem je mi smutno, v čem jsem šťastná? Co já jako dítě jsem si nedovolil/a vyjádřit?“

A pak 5-15 minut dejte průchod svým pocitům, křivdám, radostem i starostem, bolestem. Čemukoliv. Můžete plakat, smát se, křičet, dupat, skákat, ležet, bouchat pěstmi…Máte-li sousedy, pak své vyjádření křičte do polštáře. Po patnácti minutách si lehněte na 5-15 minut na záda. Se zavřenýma očima si dovolte cítit cokoliv v tichu. Uvidíte ten zázrak prázdna i plnosti zároveň.

Co to má společného s dívkou která se cítí staře?

Při energetickém čtení vidím několik důvodů, proč se člověk cítí staře. U každého jiné.

Každé dítě má schopnost doplnit energetickou díru v rodinném systému. Každé dítě má jinou úlohu. Hodná citlivá holčička podvědomě může cítit nedostatek lásky své matky. Cítí vztah matky, který nefunguje. Cítí zoufalost matky, která podvědomě touží, po uznání, lásce, objetí své matky a svého muže. Přitom to nedostala a nedostává. Holčička stesk své matky cítí i touhu, kterou matka vysílá: „Postarejte se někdo o mě, mám to tak těžké, nikdo mě nemá rád.“ Je prázdná. A všechny své nenaplněné přání si realizuje dcerou.

Dcera, aniž by si toho všimla, přejímá roli matky. Čím je starší, tím víc přejímá zodpovědnost za štěstí své matky. Vnitřně se ztratí její osobnost, její touha být s kamarády stejně starými. Začne být pro své vrstevníky zvláštní. Kamarádi za ní přicházejí jen s problémy, protože ona je ta zodpovědná a schopná.

Partnery si přitahuje a vybírá ty, kteří mají nějaký problém a ona musí řešit jejich diagnózu, dluhy, nebo psychické problémy. Cítí se ještě více ztracená. Neví, kde jsou její hranice a neví, co si přát. Obětovává svůj život tomu, kdo potřebuje pomoct. Ale její nitro je nespokojené. Touží být šťastná, naplněná.

V této fázi se s dívkou potkávám na energetickém čtení. Rozklíčováváme souvislosti. Ujasňujeme role dcery a matky, pomáháme energeticky uvolnit tíhu rodu, který stále dokola opakuje vzorec, že dcera matky se stává matkou matky.(Energeticky a podvědomě).

Dívce se vrací její energie, její věk, její svoboda, pocity, vnímání. Přichází velká vlna uvolnění a svobody. Je vyjádřeno vše, co bylo potřeba.

Cítí svoje touhy a přání, nikoliv touhy vzorce, který ji ovládal. Všechno chce čas, ale uvědomění a srovnání rolí je skvělý začátek.

Další příběhy

Jiné příběhy ukazují, jak zneužité dívky ztrácí schopnost nastavovat hranice a být spokojené ve svém věku. Jak jejich tajnost, o které se z jejich pohledu nikdo nesmí dozvědět, je dělá starými a zodpovědnými.

Některé příběhy ukazují, jak se žena stává starou v momentě, kdy si zvolí partnera, který je příliš zodpovědný a ona ho následuje.

Někdy je vidět, jak malá holčička nebo dívka, přijme zodpovědnost za svou matku. Potlačí svůj život a žije energeticky život své matky.

Totéž je vidět u mužů.

Jak z toho ven?

Skvělý začátek je procítit si své vlastní pocity. Dovolit si je vyjádřit. Vnímat co a proč si nedovoluji cítit. Můžu si uvědomit, odkud to pramení a rozhodnout se, co s tím. Uvolnit se, prožívat.

Když chci více pomoci, můžu se obrátit na někoho, kdo s tím pracuje. Já dělám energetické čtení, ale skvělá je jistě i psychologie, nebo metoda EFT apod. Dovolte si jít k tomu, komu věříte.

Pokud se chcete jemnou cestou dostat ke svým pocitům v pohybu, pak jsem pro vás natočila meditaci Srdcem k extázi. Je to velmi láskyplná melodie. Hraju zde na příčnou flétnu. Doprovází mě skvělí muzikanti Jirka Mucha a Petr Broniš. Ukázku najdete zde.

Přeji šťastnou cestu ke své energii

Tento článek můžete sdílet. Dotazy nebo své postřehy a uvědomění pište do komentáře pod článek nebo na můj email.

Pavla Skálová
Jsem terapeutka energetickým čtením. Lektorka kurzů pro podporu energie člověka a vztahu. Mým největším darem je číst energii, co a proč se v člověku děje. Rozklíčováním podvědomých nastavení spojuji lidi s jejich zdrojem štěstí a spokojenosti. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Ebook Smyslné večery

    Oživte rodinný život chvílemi smyslnosti. Zkuste s dětmi objevit svět pěti smyslů. Spojte rodinu se zábavou, prožitkem, intuicí a intenzitou. Dejte erotice nový vítr.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky