Léčivé byliny, aneb článek o darech uzdravení, které nám chce EU vzít

Měla jsem možnost pomáhat v obchodě s bylinami.  Kromě radosti, kterou mi míchání čajů přineslo, jsem zažila i hodně smutku a rozhořčení. Především kvůli uvědoměním, jak nás zákony EU obírají o tradici přírodní léčby.

Myslela jsem na lidi, kterým byliny přinesli zdraví, zachránili je od operace, ulehčili jim jejich životy.

Nemohla jsem pochopit, proč by se měl schválit zákon, který např. zakáže volně prodávat pampelišku, nebo kopřivu. Proč na čaji, který pomáhá ledvinám, nemůže být napsáno, že je na ledviny. Proč o peruánských bylinách, které lidem velmi pomáhají, nesmíme ani ústně podat informaci, na co jsou.

Proč člověk, který má dar vytvářet léčivá mýdla, nesmí mýdla vyrábět, protože nemá dostatečně velkou vykachlíčkovanou místnost.

Možná nás to má donutit sbírat si své byliny sami, anebo se odevzdat farmaceutickým firmám.

Rozhodla jsem se udělat článek s výjimečnou bylinkářkou a terapeutkou Lucií Kužílkovou.

Luci, provozuješ jedinečnou praxi s bylinami a péčí, připravuješ jedinečné receptury a osobní čaje. Jak si se dostala k bylinám?

„Ano, tvořím směsi  MAGIC TEA ve svém Atelieru.

Již od dětství jsem k tomu byla vedená mojí babičkou. Ona sama si bylinky sbírala a z nich vyráběla mastičky a tinktury i čaje.

Profesí byla krejčová a mnoho lidí, především žen, co za ní jezdilo si nechat něco ušít, si odnášeli i uzdravující bylinkové meducíny. Ona sama mě pak učila, jak připravit kvalitní mastičky, v jakém poměru a co přidat navíc, aby to opravdu fungovalo…jak a kdy sbírat léčivky, postupně jsem se naučila celou výrobu.

Také moje teta se věnovala léčení a i skrze její přítomnost jsem ve velmi útlém věku začala pronikat do tajů energetické práce. V pozdějším věku se ke všemu vrátila a jako samouk na základě své praxe a poznání rozvíjela dál.“

Jaké máš výsledky?

„ Jak kdy. Většinou s pozitivním ohlasem. Ale je třeba mít na paměti, že jsem pouhým průvodcem nebo možná prodlouženou rukou, přes kterou proudí energie. Nejsem kompetentní osoba, která vyřkne diagnózu či verdikt. Vždy záleží na srdečném přání nemocného a samozřejmě na vyšší síle. Zda je ochoten následovat i nějaké pokyny k regeneraci. Bylinky jsou pak doprovodní průvodci na jeho cestě k uzdravení.

 

Také záleží na informaci, kterou klient má, někdy je třeba přijmout, že ji potřebuje ke svému růstu či pochopení hlubších souvislostí…tam potom postupujeme jinak než jen bylinkovou kúrou. Něco bohužel změnit nejde. Vždy se snažím o komplexní přístup a vzájemnou spolupráci…ne každý setrvá a je ochoten pro své uzdravení něco udělat. Často jsem se setkávala s očekáváním, že mávnu kouzelným proutkem a stane se zázrak.. ☺.“

 

Proč lidé chodí právě za tebou pro čaje. V čem jsou tvé čaje jiné než čaje v lékárnách a jiných obchodech?

„Ke každé bylince přistupuji s respektem k její inteligenci a síle. Jsou to pro mě bytosti, se kterými komunikuji. S jejich pomocí a vyšší síly pak připravuji a míchám bylinné čaje a kompozice. Využívám i vědomou informaci, která posiluje bylinnou směs na určitou oblast. Vše co dělám, je ruční a pečlivá příprava od namíchání po balení. Moje činnost je hlavně zaměřená na lidský přístup a péči než produkci jako takovou.“

 

Je nějaký rozdíl mezi strojově míchanými čaji běžně dostupnými a čaji, které připravuješ ty?

„Myslím, že právě v přístupu, chuti a účinku. Alespoň klienti co si čaje u mě zakoupí, většinou přijdou a jsou nadšeni jak chutí, tak účinkem. Občas se podivují, jak to, že čaje ode mě jsou tak lahodné i když jsou někdy složením podobné jako v obchodech. To mě utvrzuje v tom, že právě láska k činnosti, kterou dělám, se odráží ve všem.“

Jak je to s názvy bylinných směsí, proč měníš názvy a co jimi chceš říct?

„ Je to o více rovinách. Ta nejdůležitější je, že lidský mozek reaguje podvědomě na určité informace…Když by čaj nesl název žaludek, tak mozkové receptory ví, že užívají něco na žaludek. Ale problémy se žaludkem mají příčinu jinde a tak jsem čajům dala názvy v pozitivním aspektu.

Například  LEHKOST – bylinná směs žaludek

Tím náš mozek zaznamená, že pokud dáme LEHKOST některým záležitostem v našem životě, uleví se našemu žaludku. Přijde mi to daleko více účinné i z mé osobní zkušenosti, protože právě vibrace lehkosti  působí na naší vědomou, podvědomou i nevědomou rovinu a tím dává signál…potřebuji, přeji  si v něčem odlehčit….“

Proč ubývají popisky toho, jak nám mohou byliny pomoci na etiketách, a jaké byliny např. chce EU zakázat?

„ K EU se mi moc vyjadřovat nechce, je mi z toho smutno. To co moji předci využívali po staletí a pomáhalo jim i jejich zvířectvu…se někdo snaží zamezit a ovlivnit a možná i zabránit. Z jakého důvodu, těžko říct, asi kvůli lepší manipulaci lidí a hlavně ziskům pro farmaceutický průmysl. Podle legislativ je zakázáno tvrdit či uvádět nějaká zdravotní tvrzení. Těch bylinek je víc. Hledám cestu, jak pokračovat ve své profesy a tradici mých předků, aniž bych za to musela nést postih.“

Mé zákazníky zajímá, jestli existují nějaké byliny, které zlepší sexuální život anebo byliny, které ovlivní nálady…

„ Chichi, jasně že ano. Jsou tzv. afrodiziaka mezi bylinkami, ale také záleží na partnerech samotných. Myslím, že se dát vykouzlit krásný a vášnivý prožitek, když žena i muž najdou správný čudlík k vypnutí své mysli a dovolí si dát průchod své živočišnost.

Dnes lidi na sebe kladou mnoho požadavků a stimulantů a nevím čeho všeho, ale přijde mi, že zapomínají na jednoduchost a vřelý přítomný dotek…Když muž, jen lehce pohladí ženu po šíji, lehce přivoní k jejímu krku a je přítomen…myslím, že žena nepotřebuje bylinky…a velmi rychle se může rozpálit…což naopak muže podpoří v jeho smyslech lovce a aktivuje se živočišnost…a pokud je mezi nimi láska, tak to jen umocní prožitek.

Může se užívat čaj na druhou čakru, která podporuje vášeň a činnost pohlavních orgánů nebo Kotvičník či Síla pro muže.“

 

Moje máma chlapům doporučuje na prostatu vrbovku, co bys doporučila ty? Máš nějakou směs? Dáš příklad, co obsahuje a proč?

„Vrbovka je skvělá, jen 21století je vibračně trošku dál a může být nedostačující, proto na prostatu přidávám i kotvičník, který výborně regeneruje mužskou energii a zelený čaj jako antioxidant. Mám kouzelnou recepturu, kterou si muži velmi pochvalují.☺

 

Mohou ženy projít obdobím klimakteria snadněji díky nějaké směsi? V čem je specifická?

„Ano mohou, není to úplně závislé na směsi, ale čajík Komfort ženy je přímo určen pro období klimakteria jako průvodce. V období klimakteria se mi osvědčila harmonizace čaker a jóga. Alespoň to mám jako zpětnou vazbu od klientek …sama s tím zkušenost nemám. „

Co bys doporučila ženám, které mají chronické záněty, mykózy, výtoky.

„ Hmm, tak především je to téma partnerství  a  vztahy k mužům, to je ale na delší povídání, tohle téma je velmi rozsáhlé, spíš tak na další článek.…ze směsí mám ŠŤASTNÉ LŮNO, což je na ženskou regeneraci nebo potom připravuji recepturu přímo pro klientku na míru a zároveň se snažíme o očistu a uzdravení v rovině příčiny.“

 

Můžeš říct něco o tom, jak a pro koho mícháš individuální čajové směsi? Jde si takový čaj objednat i na dálku? Jak to funguje? E-mailem…?

„Individuálky jsou pro ty, kteří si uvědomují, že potřebují hlubší péči a zároveň jsou připraveni otevřít se a jít k příčině. Po důkladné energetické očistě, pak připravuji individuální směs pro domácí regeneraci. Jde to i na dálku. Potřebuji k tomu celé jméno klienta, datum narození, podrobný popis co ho trápí a žádost co si přeje. Zda užívá léky, zda bere (bral) antidepresiva, drogy, alkohol… Osobní kontakt mám radši, většinou se příčina ukáže jinde, než si klient myslí.“

Proč neprodáváš hotové směsi?

„Hotové směsi prodávám, ale jen ty,  které sama vyrobím. Jsem typ člověka, který má rád, když ví, že pojídá, pije…to nejlepší a kvalitní. Takto se snažím přistupovat i ke svým produktům a proto dávám přednost ruční výrobě.“

Doporučila bys lidem, aby si sbírali byliny sami, nebo mají raději více věřit bylinám z obchodu, o kterých se traduje, že jsou speciálně čištěné?

„ No jasně, LIDIČKY bylinky sbírejte a užívejte…jen prosím mějte úctu k těmto rostlinám. Když si berete dar pro vaši léčbu, nezapomeňte místu poděkovat a zanechat nějaký dárek prospěšný pro to místo. Když jdu sama na bylinky pro přípravu macarátů nebo mastí, tak buď vezmu pytel a na zpáteční cestě posbírám odpadky nebo pozoruji, zda mohu přispět jiným způsobem. Také dbám na to, abych si odnesla pouze to, co je doopravdy potřeba, aby nedocházelo k vymizení těchto léčivých míst.

Bylinky, co odebírám pro svůj obchod, jsou od firem, speciálně ošetřené a atestované, kvůli hygienickým parametrům a parametrům EU…jinak bych si nejradši čaje připravovala z míst, kam chodím na bylinky pro svou potřebu. Bohužel to bych nemohla oficiálně prodávat.

Mezi tvé jedinečné čaje patří čakrová sada. Pro koho jsou určené a co ovlivňují? (Psychiku, nějakou rovinu, orgány… ) Podle čeho jsou pojmenované.

„Jelikož je mojí specializací právě čakrový systém a péče o něj, tak jsem si říkala, že by bylo fajn udělat i Čakrovou regeneraci čaji. Jsou vytvořeny a poskládány právě na jednotlivá centra, aby působili na orgánovou oblast příslušných čaker a zároveň energeticky podporovala harmonii v nich.

Čaj doporučuji popíjet v klidu a zároveň přitom být v přítomnosti a spojení s tou konkrétní čakrou. Lze si k nim dělat jednotlivé poznámky a zároveň to může sloužit jako vodítko našeho posunu.

Každá čakra má svůj specifický význam v psychické a energetické oblasti. Pokud je některá z nich oslabená či zablokovaná, můžeme cítit nesoulad v životě nebo zdravotní obtíže.

Jsou pojmenované podle hlavních témat, která k čakře přísluší. Například 1čakra – muladhara – se vztahuje k našim kořenům a vitalitě. Dodává životní energii a vyživuje veškerou oblast pevných částí. Kosti, klouby, zuby, páteř ale také oblast kostrče, krev.“

 

Před svátky jistě budou více vyhledávané čaje podle horoskopu. Jak se např jmenují, čím jsou specifické a proč by je lidi měli mít? Jsou spíše preventivní, nebo léčivé?

„Síla znamení je hravou podporou pro jednotlivá znamení. Samozřejmě mají léčivý účinek, jelikož jsou z bylinek, ale hlavním konceptem je charakteristika znamení.

Každé znamení má svou kvalitu i neduhy a trpí na určité orgánové oblasti, které potřebují posilovat. Třeba u znamení RYB jsou to právě ledviny a močové cesty. Rybičky by neměly prochladnout a hlavně jak jsou citlivé, tak mají sklon se vydávat příliš ze své energie pro druhé. Proto ta směs je vytvořená tak, aby je posílila v orgánové rovině a zároveň potěšila jejich duši.

 

Slyšela jsem, že mícháš bylinné směsi i zvířatům. Jaké s tím máš zkušenosti. Doporučila bys i něco jako prevenci. Dají se použít směsi pro lidi i pro zvířata?  Jak vypadá tvůj přírodní způsob léčení u zvířat?

„ Většinou se dají používat směsi pro lidi i zvířata, jen příprava se liší. Jelikož zvíře je většinou odrazem svého pána a má tendence svému pánovi pomáhat, tak dost často nemoci svých pánů na sebe přejímají nebo jim s nimi pomáhají. Nejúčinnější léčba je v kombinaci a spolupráci s páníčkem.“

Nabízíš individuální konzultace? A jakého typu?

„ Většinou to nechám vyústit intuitivně, až když se potkáme s klientem. Ale pro lepší pochopení,  jsem to pojmenovala  BODY THERAPY. Je to forma skrze tělo a energii, já jsem pouze průvodcem, který dohlíží a poskytuje bezpečí pro klienta, aby mohl na své téma nahlédnout, pocítit a rozhodnout se kudy povedeme cestu ke změně či uzdravení.

Pracuji převážně se ženami. Vznikl pravidelný cyklus seminářů CESTA ŽENY, kterou nyní připravuji  a první termín zahájení by měl být v březnu. Ve studiu SaM v Plzni.“

 

Jsi velmi aktivní člověk. Asi proto i předcvičuješ čakrajógu- což je tvůj vlastní jedinečný koncept. Který je velmi komplexní. Prosím přibliž co to je a proč jsou ženy, které na ní chodí tak nadšené.

ČAKRA JÓGA začala vznikat na základě mých zdravotních problémů, kdy jsem hledala cestu k lepšímu spojení sama se sebou a uzdravení. Ženy se mohou v klidu uvolnit do svého středu a v jednotlivých asánach, hledat právě spojení sami se sebou, se svými centry a vdechnout do nich živost. V kruhu vzniká určitá rovina bezpečí a skrze jemné jógové ásany vnášíme energii do čaker.

Každý kruh je jiný, někdy jsme více v hloubce a jemnosti. Jindy se pěkně zapotíme, zasmějeme. Jsou to nádherná setkání, na která se vždy moc těším. Je krásné pak slyšet zpětné vazby, jak každá svým tempem pracujeme na změně uvnitř a ta se pak odráží ve vnějším světě.

Doposud jsem působila a působím na přání žen v Blovicích, nyní od února začínám i v Plzni .

Přeji hodně štěstí na tvé cestě, děkuji za rozhovor.

„Také děkuji.“

A nám všem přeji, aby i přes všechny nesmyslné vyhlášky EU byla zachovaná přírodní léčba, aby stále byla běžně dostupná a srozumitelná, abychom si zachovali zdravý rozum a svobodné podnikání v tom, co umíme nejlépe.

 

Fb. Atelier Lucie Kužílkové

www.bylinnyatelier.cz

Adresa

Atelier Lucie Kužílkové

Smetanovy sady 6

Plzeň, 30100

Fotografie jsou Lucie Kužílkové, vztahují se na ně autorská práva. Bez souhlasu není možné je použít k vlastním potřebám a účelům.

Pavla Skálová
Jsem terapeutka energetickým čtením. Lektorka kurzů pro podporu energie člověka a vztahu. Mým největším darem je číst energii, co a proč se v člověku děje. Rozklíčováním podvědomých nastavení spojuji lidi s jejich zdrojem štěstí a spokojenosti. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře
  1. Kotvičník napsal:

    Kotvičník používám docela často a všechno co se o něm říká je pravda, moc doporučuji!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Ebook Smyslné večery

    Oživte rodinný život chvílemi smyslnosti. Zkuste s dětmi objevit svět pěti smyslů. Spojte rodinu se zábavou, prožitkem, intuicí a intenzitou. Dejte erotice nový vítr.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky